Szukasz tłumacza ekspresowego z angielskiego i niemieckiego w Warszawie? Najlepsze tłumaczenia!

Płaszczyzny dekorowane w rzeźbach

Należało następnie przyznać rzeźbie miejsce w ramach budynku. Polami dekoracyjnymi, w których rzeźba romańska stworzyła swoje arcydzieła, są kapitele i tympanony, ale szukano również innych.

Pierwszą próbą dekoracji monumentalnej były rzeźbione plakiety, podobne do panneau w Sta Maria de Naranco. Wewnątrz kościoła można je umieścić poniżej okien (Jumiéges) lub w narożnikach arkad (katedra w Bayeux). Na zewnątrz, ponieważ absyda jest najważniejszym elementem kościoła, najwcześniej pomyślano o jej ozdobieniu czy to przy pomocy postaci w arkadach (często stosowany motyw dekoracji architektonicznej), czy to przy pomocy małych plakietek podkreślających brzegi gzymsu lub linię okien. Świadczą o tym fryzy lub disiecta membra dawniejszych dekoracji, użyte później z lepszym lub gorszym efektem w Chabris (depart. Indre), w Selles-sur-Cher, w S. Restitut (depart. Dróme), w S. Etienne-le-Vieux w Caen, w S. Paul-les-Dax. Jednakże trzeba wyraźnie stwierdzić, że prawdopodobnie wielkie budowle XI w. najczęściej pozostawały nie ozdobione (zwłaszcza te wszystkie, które pochodzą z okresu „pierwszej sztuki romańskiej“) i ta widoczna prostota w wielu wypadkach stanowi kryterium datowania.

Jeśli chodzi o rozczłonkowanie fasad, to w. XI jest jeszcze tylko wiekiem doświadczeń: fasady te utrzymują się nadal zwłaszcza na południu, a poszczególne fazy ich rozwoju zostaną omówione niżej. Natomiast w kapitelach, mimo że stanowiły one tradycyjne pola dekoracyjne, sztuka romańska przynosi wiele zmian, ponieważ wprowadza postacie ludzkie, a nawet czyni z nich ramy dla skomplikowanych scen, posiadających znaczenie dydaktyczne. Poszukiwania płaszczyzn do zdobienia przenoszą się zresztą na inne części kolumny lub filaru, np. na bazy rzeźbione (S. Martin w Canigou, Verfeil), a zwłaszcza trzony ozdobione postaciami ludzkimi (Moissac, Silos, S. Bertrand de Comminges).

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.