Szukasz tłumacza ekspresowego z angielskiego i niemieckiego w Warszawie? Najlepsze tłumaczenia!

Rzeźba zawsze była bliska antyku

W Europie środkowej i północnej występują podobne zjawiska w stylu, głównie pod wpływem Anglii i Francji. W Berlinie Brama Brandenburska (1788 – 1791) Langhansa, swobodna trawestacja Propylejów ateńskich w rekonstrukcji Stuarta i Rewetta, pragnie rywalizować z Propy- lejami paryskimi Ledoux. W Rosji Katarzyna II nabywa w całości (1778) tekę rysunków klasycyzujących i pretensjonalnych Francuza Clerisseau: Szkot Cameron posługiwał się nimi w dekoracjach Cafśkiego Sioła (miasto Puszkin). Wielkie budowle, takie jak Pałac Admiralicji w Leningradzie, potężne rozmiarami wydają się wywodzić ze sztuki Ledoux. W Szwecji ten sam Clerisseau wywiera wpływ na J. L. Despreze’a, a zwłaszcza Louis Masrelieza (Pawilon w miejscowości Haga k. Sztokholmu). W Polsce poddaje się jemu J. Ch. Kamsetzer [w Warszawie (Pałac Łazienkowski, wespół z D. Merlinim, przebud. 1784 -1795): wczesny klasycyzm, reprezentowany tutaj zresztą głównie przez architektów Polaków i Włochów, zainaugurował V. Louis krótkim pobytem w Warszawie w r. 1765.]

Rzeźba była zawsze tak bliska antyku, że nie musiała do niego wracać. Amor wyrzytiający luk z maczugi Herkulesa, rzeźba Bouchar- dona z r. 1739, trafia nie bez powodu na właściwe dla niej miejsce w Petit Trianon (1778). Być może, że jest więcej autentycznego hellenizmu, a przynajmniej aleksandrynizmu w twórczości Clodiona (1738 – 1814), ale dzieła Houdona, o którym będzie mowa dalej, wykraczają poza te granice.

Tak samo i w malarstwie, bardziej pod względem nastroju niż tematów, wiąże się z prądem klasycystycznym dzieło Szkota Gavin Hamiltona, Niemca A. R. Mengsaj Francuza Viena (1716 – 1790), trzech przbldęliiyćh „” artystów. Vien był nauczycielem Davida: jego to obarczył Caylus przeprowadzeniem prób stosowania techniki enkaustycznej, opisanej przez Pliniusza. Tak powstało pięć obrazów na drzewie, wystawionych w Salonie r. 1755, wśród nich Głowa Minerwy.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.